„КОГА ЌЕ ПОЧУВСТВУВАШ ДЕКА СИ УМОРЕН ОД „ЛУДОТО ТЕМПО“, СЕ ПОЈАВУВА НОВ ПРЕДИЗВИК…“

ИНТЕРВЈУ СО СПОРТСКИТЕ НОВИНАРКИ МАРИЈА КОВАЧЕВА И НАТАША СТАНЧИЌ Упорност, истрајност и цврст карактер, се три основни карактеристики на жените спортски новинарки. Во историјата на новинарството жените секогаш се бореле за своето место, а оваа борба е посебно видлива во […]

Пулeксенија Јовановска: „8 Март треба да нè потсети да се бориме за рамноправност секогаш кога ја немаме“

Пулексенија Јовановска е најдобрата македонска каратистка, најуспешна спортистка за 2019 година и олимписка кандидатка за ОИ во Токио. Верува во себе и како голем борец во спортот и во животот сигурно чекори по патот на успехот. Во каратето се пронаоѓа […]

ЗОРИЦА БЛАЖЕВСКА: „Храбрите жени сигурно газат во „машките“ ракометни води“

Зорица Блажевска е претседателка на РК Металург и членка на УО на Ракометната федерација на Македонија. Лани таа стана прва и единствена жена на оваа функција во машката ракометна Лига на шампионите и во регионалната СЕХА лига, а годината со […]

Бојана Лазаревска: „Ако еднаш се имаш борено, сè друго во животот е полесно“.

Борењето е еден од најтрофејните спортови во Македонија, но женското борење сè уште се бори за своето место под сонцето. Бојана Лазаревска е 16-годишна девојка, која влезе во историјата на македонското женско борење како борачка што ја забележала првата победа […]

Адријана Поп Арсова: „Јас го можам тоа!“

Маратонката Адријана Поп Арсова е годинешната лауреатка, добитничка на признанието најуспешна македонска спортистка за 2019 на гала настанот „Вечер за жени во спортот“ што втора година по ред го организира ТАКТ. Поп Арсова вели дека е пресреќна што е препознаен […]

Гордана Кочева: „Фудбалот е еднаков за сите!“

Гордана Кочева: „Фудбалот е еднаков за сите!“

Гордана Кочева е една од ретките жени во „машкиот“ спорт. Таа е поранешна фудбалерка, а денес дипломиран тренер со лиценца од УЕФА и една од најзаслужните за отворањето на првите женски фудбалски школи во Македонија. Работи како тренер волонтер во […]

Елена Зисовска: „Спортот нè прави доволно храбри и решителни да посегнеме по своите соништа“

Елена Зисовска: „Спортот нè прави доволно храбри и решителни да посегнеме по своите соништа“

Елена Зисовска, тренира и се натпреварува во дисциплина која претставува ултимативно тестирање на човечките можности, триатлонот. Нејзин постојан предизвик во спортот е себенадминувањето, додека резултатите и наградите го докажуваат тоа. Освен во натпреварувањето во триатлон, Елена активно се занимава со […]

Емона Кадриу: „Покрај победата, мојата цел е преку спортот да се подобрам себеси и во многу други сфери“

Емона Кадриу: „Покрај победата, мојата цел е преку спортот да се подобрам себеси и во многу други сфери“

Емона Кадриу е исклучително млада, паметна девојка која со неверојатна леснотија и елан постигнува врвни резултати на атлетските терени кај нас и во светот. Подготвена е да ги поместува личните граници и да го прави невозможното возможно и со тоа […]

Полина Кузнецова: „И кога ми е најтешко, одам кон целта“

Полина Кузнецова: „И кога ми е најтешко, одам кон целта“

Полина Кузнецова, девојката која втора година потпишува договор со РК Вардар и заедно со своите соиграчки неуморно тренира и се подготвува за претстојната Лига на шампиони, каде што високо котираат меѓу оние кои се борат за титула. Таа е личност […]