Ана Богдановски: „Љубовта кон мојата татковина ми е мотивација и инспирација“

Ана Богдановски: „Љубовта кон мојата татковина ми е мотивација и инспирација“

Ана Богдановски е млада девојка, по потекло Македонка, која живее, се образува, спортува и професионално се надградува во САД. На Олимпијадата во Рио 2016 год. го вееше македонското знаме и се натпреваруваше под боите на нашата држава. За подготовките вели […]

Лина Ѓорческа: „Нема поубаво чувство од успехот за кој сами сте заслужни”

Лина Ѓорческа: „Нема поубаво чувство од успехот за кој сами сте заслужни"

Лина Ѓорческа е тетовска убавица која во гладијаторски стил се бори на светските тениски терени и постигнува завидни резултати. Вели дека е горда на досегашните успеси и ветува уште многу подобри резултати од светските натпреварувања. Силно веруваме во нејзините способности […]

Берна Шерифовска: „Не постои поголема мотивација од тоа да излезеш од татамите како победник“

Берна Шерифовска: „Не постои поголема мотивација од тоа да излезеш од татамите како победник“

Џудото е љубов на прв поглед за Берна Шерифовска. Најпрво нејзиниот брат почнува да тренира, а потоа и таа, па започнуваат да се редат, балканско, европско, светско првенство… За неа нема поголема мотивација од тоа да излезеш од татамите како […]

Софија Бејковска Чачоровска: „За вистинска промена, потребни се вистински луѓе“

Софија Бејковска Чачоровска: „За вистинска промена, потребни се вистински луѓе“

Младата Софија Бејковска Чачоровска, професорка по занимање, рекративен пливач и граѓански активист го преплива Охридското Езеро во 2016 год. со цел да поттикне и разбурка свест кај наделжните власти за изградба на покриен базен во нејзиниот роден град Битола. Подвиг […]

Александра Уфцеска: “Секоја пречка која успевам да ја поминам ме прави посилна”

Александра Уфцеска: "Секоја пречка која успевам да ја поминам ме прави посилна"

Александра Уфцеска – параглајдеристка, силна жена која знае што сака во животот со свој став и одредена цел. Александра вели дека наградата е секогаш преубавиот поглед, патувањето низ воздухот, големото чувство на слобода и многу адреналин. Верувам дека многумина би […]

Ивана Пројковска: „Сè што можеме да замислиме, можеме и да оствариме“

Ивана Пројковска: „Сè што можеме да замислиме, можеме и да оствариме“

Младата Ивана Пројковска, инаку магистер по форензичка физика и безбедносни науки, професионална фудбалска судијка, вели дека фудбалот ја одбрал неа, а не таа него. Пресудно е, вели, за секоја професија човек сам да се изгради како личност и да изгради […]

Ана Јаневска: “За да се стане успешна спортистка потребно е да се има желба, посветеност и упорност”

Ана Јаневска: “За да се стане успешна спортистка потребно е да се има желба, посветеност и упорност”

Сонот на младата пливачка Ана Јаневска се Олимписките игри во Токио 2020 год. кои се на пат да станат реалност за неа со упорност и многу работа. Нејзиниот предизвик е да се покаже во најдобро светло на натпреварите каде што […]

Александра И. Маленкоска: “Рамо до рамо со сите веслачки ѕвезди во светот’’

Александра И. Маленкоска: “Рамо до рамо со сите веслачки ѕвезди во светот’’

Александра И. Маленкоска на свои 10 години почнува да се натпреварува во веслање и освојување трофеи. Во 2007 год. на Светското првенство во Минхен го освојуваат 16.место во дубал скул. Мајката на Александра била шампион во веслање во СФРЈ и […]

Дрита Ислами: “Можам да бидам пример за другите помлади генерации да научат нешто од мене и да се мотивираат од моите резултати”

Дрита Ислами: “Можам да бидам пример за другите помлади генерации да научат нешто од мене и да се мотивираат од моите резултати”

За да се постигне добар пласман во атлетиката ,,кралицата на спортовите” потребна е железна волја, издржливост и брзина. Младата Дрита Ислами, која не претставувавше на Олимписките игри во Рио 2016 год. ги поседува сите овие карактеристики и секојдневно се надминува […]

Тијана Митрева: Спортот ме научи никогаш да не се откажувам и да бидам трпелива

Тијана Митрева: Спортот ме научи никогаш да не се откажувам и да бидам трпелива

Средношколката Тијана Митрева од Кавадарци со својата квалитетна игра на кошаркарскиот терен заслужи место да игра и да се натпреварува за тимот Алгеро во Италија веќе втора година по ред. Реалноста за македонските кошаркарки во наши услови се далеку од […]